سنگ خشک | نمای شیشه ای | معرفی

سنگ طبیعی یکی از متریال هایی است است که به دلیل دوام ، مقاومت و کیفیت های زیباشناختی که به ساختمان اعطا می کرده است؛ برای زمان بسیار طولانی در ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته است. در قرن بیستم از زمانی که زمزمه های استفاده از سازه های بتن مسلح به گوش رسید نقش اجرای سنگ طبیعی فقط به عنوان پوشش های نهایی در ساختمان تغییر کرد. در واقع نقش اجرای سنگ طبیعی در ساختمان کمرنگ نشد بلکه امروزه شاخصه های منحصر به فرد آن مانند اصالت و روح دادن به ساختمان به عنوان یک متریال پوشش نهایی کاربرد زیادی دارد.
سیستم‌های نمای خشک شامل اجزای زیر است: شامل اجزای زیر است:
عایق حرارتی
عایق حرارتی به طور مستقل با اتصال مکانیکی یا چسب به زیر کار محکم می‌شود.
چهارچوب نگهدارنده
این چهارچوب می‌تواند از چوب اشباع شده، فولاد یا آلومینیوم ساخته شود. فواصل و اندازه‌ها و نوع اتصالات زیر به گونه‌ای طراحی می‌شود که در برابر عوامل مخرب از جمله باد مقاوم باشد.
فضای خالی تهویه
در اغلب سیستم‌های نمای خشک به منظور جلوگیری از ورود نم یا رطوبت به داخل ساختمان، یک فضای خالی تهویه بین نما و عایق ایجاد می‌کنند.
نمای خشک و اتصالات
برخی از مصالح که برای نمای خشک می‌توان استفاده کرد عبارتند از: صفحات رزین اشباع شده، پشم معدنی فوق‌العاده فشرده، الیاف سیلیکات کلسیم، ورقه‌های آلومینیوم و کاشی‌ها و آجرهایی سفالین که گستره‌ای وسیع از رنگ و بافت را در برمی گیرد. نمای خشک را می‌توان با اتصالات آزاد اجرا کرد. که در این صورت در مقابل باران قابل تنظیم خواهد بود.